Pieniądze to jeden z czynników, który u każdego wywołuje silne emocje. Jeśli dodamy do tego stres, jakim zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy jest rekrutacja, negocjowanie wynagrodzenia staje się sytuacją dość niekomfortową. Jak więc podejść do tego zadania, aby osiągnąć korzystny wynik dla obu stron? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą skutecznie negocjować wynagrodzenie z kandydatem na pracownika, atrakcyjnie przedstawić politykę płacową oraz podkreślić wartość benefitów.
Zanim przejdziemy do konkretnych porad, warto podkreślić, że negocjacja wynagrodzenia to niezwykle ważna umiejętność. Raporty od lat niezmiennie pokazują, że wysokość pensji jest najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na podjęcie pracy, jakość wykonywania zadań i wskaźnik retencji. Jest tak, mimo że pracownicy niechętnie się do tego przyznają. Podczas bardziej wnikliwych rozmów okazuje się jednak, że wysokość wynagrodzenia ma ogromne znaczenie. [1]
W tej chwili jesteśmy w okresie przejściowym Dyrektywy o jawności wynagrodzeń, przyjętej 24 kwietnia 2023 roku, która ma wprowadzić transparentność i równość wynagrodzeń. Bez wątpienia przyczyni się do ewolucji kultury negocjacji, która już zmierza w kierunku większej przejrzystości. [2]
Jak negocjować wynagrodzenie z kandydatem na pracownika?
Warto podkreślić, że negocjacje wynagrodzenia z kandydatem zaczynamy znacznie wcześniej, niż na ostatnimetapie rekrutacji. Tak naprawdę zaczynają się one już w momencie publikacji ogłoszenia. Coraz częściej umieszczane są w nim widełki płacowe. To w większości przypadków dobry kierunek, choć należy zaznaczyć, że jego wprowadzenie wiąże się ze sporą pracą do odrobienia.
Specjaliści mówią o tym, że dopracowanie polityki płac do poziomu, w którym możliwa jest bezpieczna publikacja widełek w ogłoszeniach, może zająć nawet wiele miesięcy i lat. Nieumiejętne działanie może bowiem negatywnie odbić się na atmosferze w firmie i relacjach z pracownikami, których organizacja już zatrudnia. Np. w przypadku Grupy Pracuj opracowanie strategii zajęło 2 lata. [3]
Jeśli jednak nie możemy podać przedziału płacowego w ogłoszeniu, warto skorzystać z formularza rekrutacyjnego i zadać pytanie o oczekiwania finansowe. W ten sposób już podczas wstępnej selekcji odsiewamy kandydatów, których oczekiwań w żaden sposób nie możemy spełnić.
Jak negocjować wynagrodzenie?
Odpowiadając na pytanie o to, jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej, warto pamiętać o tym, aby nie rozmawiać jedynie o kwocie, która ma stanowić wypłatę w pierwszych miesiącach, ale i o perspektywach. Jeśli wynagrodzenie ma kilka składników (np. premie regulaminowe lub prowizje za zrealizowanie planu sprzedażowego), niezwykle istotne jest wyjaśnienie zasad i sposobu ich naliczania.
Kandydaci także sprawdzają, jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą i przygotowują się do rozmowy na ten temat. Najczęściej zalecaną metodą jest podwyższenie swoich wymagań tak, aby wyjść z lepszej pozycji negocjacyjnej. Warto o tym pamiętać i prowadzić rozmowę w sposób, który doprowadzi do satysfakcjonującego kompromisu.
Polityka płacowa – jak atrakcyjnie ją przedstawić?
Zastanawiasz się, jak negocjować wynagrodzenie? Poświęcić większą uwagę prezentacji polityki płacowej firmy. Transparentne zasady, które pozwalają poczuć, że organizacja jest rozwojowa pod kątem finansowym, są bardzo cenione przez pracowników. Dobrze jest pokazać zarówno kandydatom z zewnątrz, jak i pracownikom, określone ścieżki rozwoju (np. z podziałem na kierunek menedżerski i specjalistyczny).
Atrakcyjna forma przedstawienia zasad (np. w formie infografiki lub interaktywnego kalkulatora w firmowym intranecie, lub systemie CRM) pozwoli organizacji na wzmocnienie swojego wizerunku jako uczciwego pracodawcy. Szczególnie ciekawe mogą być informacje o działaniach na rzecz zminimalizowania luki płacowej między kobietami i mężczyznami oraz braku szklanego sufitu.
Podkreśl wartość benefitów
Rozmawiając o wynagrodzeniu warto korzystać z koncepcji Total Rewards, która wymienia 5 głównych składników, które się na nie składają, tj. pensja, benefity w pracy, działania poprawiające work-life balance, przekazywanie wyrazów uznania i feedbacku, nakłady na szkolenia.
Elementem, który warto szczególnie uwypuklić w trakcie negocjacji warunków zatrudnienia, są benefity w pracy. Można podkreślać ich wartość, np. przeliczając je na kwoty w ujęciu miesięcznym lub rocznym, dzięki czemu informacja będzie jaskrawo widoczna dla osoby po drugiej stronie negocjacyjnego stołu.
Korzystając z takich możliwości jak karty lunchowe, można dodatkowo podkreślić, że jest to sposób na zwiększenie siły nabywczej dodatku. Takie rozwiązania jak karta lunchowa Edenred są bowiem zwolnione do kwoty 450 zł miesięcznie ze składek ZUS zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, dzięki czemu realnie większa kwota pozostaje do dyspozycji pracownika (nawet o 1000 zł rocznie).
Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy budżety na podwyżki pensji są w większości pożytkowane na odgórne decyzje związane ze wzrostem płacy minimalnej. Jeśli budżet nie pozwala na dofinansowanie wynagrodzeń w sposób odczuwalny przez pracowników, warto skierować swoją uwagę na takie rozwiązania, które pozwalają wykorzystać pieniądze w sposób korzystny i atrakcyjny dla pracownika zarazem. Myśląc o tym, jak negocjować warunki zatrudnienia, warto mieć jako pracodawca w rękawie takiego asa jak karta lunchowa.
Podsumowując, negocjowanie wynagrodzenia jest sztuką, która wymaga przygotowania, empatii i otwartości na kompromis. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań kandydata oraz jasne komunikowanie możliwości, jakie oferuje Twoja firma. Pamiętaj, że każda negocjacja to nie tylko dyskusja o pieniądzach, ale także okazja do zbudowania trwałych relacji i zaprezentowania się jako atrakcyjny pracodawca na rynku.
Źródła:
[1] https://badaniahr.pl/biblioteka/rola-placy-w-motywowaniu-pracownikow
[2] https://dlafirm.pracuj.pl/blog/jawnosc-wynagrodzen
[3] Jak przygotować się do rozmów o podwyżki i negocjacje warunków umowy – case study Grupy Pracuj - https://youtu.be/7vrw48WFNYc